WERKI WAJDA RENATA PAJCHEL

 • 1%
  1%
 • Stefan Stromajer moja ŁÓDŹ w latach 1945-1990
  Stefan Stromajer moja ŁÓDŹ w latach 1945-1990
 • Darmowe warsztaty fotograficzne
  Darmowe warsztaty fotograficzne
 • Jacek Migdał 50 lat z aparatem
  Jacek Migdał 50 lat z aparatem
 • BIORÓŻNORODNOŚĆ SZANSĄ ZIEMI
  BIORÓŻNORODNOŚĆ SZANSĄ ZIEMI
 • 70-lecie ŁTF
  70-lecie ŁTF

Artykuły

WERKI WAJDA RENATA PAJCHEL

Stowarzyszenie Filmowe KinoArt, Stowarzyszenie Łódź Filmowa oraz Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy WERKI WAJDA RENATA PAJCHEL który odbędzie się 26 listopada 2019 godz. 18:00 w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana przy ulicy Piotrkowska 102.
Wystawa od 27 listopada do 9 grudnia 2019

Autorka i bohaterka ekspozycji Renata Pajchel bywa określana często jako osobista fotosistka Andrzeja Wajdy. Na planie jego filmów spędziła prawie 30 lat, poczynając od „Wszystko na sprzedaż” (1968). W swoim prywatnym archiwum posiada bardzo bogaty zbiór nieznanych dotąd zdjęć dokumentujących pracę ekip na planach filmowych. Fotografie te stanowią prawdziwą historię polskiego kina. Stosując nowatorską metodę robienia zdjęć aparatem w dźwiękoszczelnej obudowie Renata Pajchel mogła bezpośrednio uczestniczyć podczas kręcenia ujęć na planie filmowym i, wykorzystując umiejętności nabyte podczas studiów na wydziale operatorskim, uchwycić żywe emocje aktorów i atmosferę sceny. Efektem współpracy z Andrzejem Wajdą, oprócz fotosów, są zdjęcia z planów filmowych, czyli „werki”. Ich autorka posiada w swoich zbiorach prawdziwe „perełki”, których do tej pory nigdzie nie publikowała i nie prezentowała.

Renata Pajchel urodziła się 12 września 1942 roku w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Operatorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej. Od blisko 50 lat dokumentuje plany zdjęciowe. W jej zawodowym dorobku znajdziemy fotosy do ponad stu polskich produkcji. Była obecna z aparatem przy większości filmów Andrzeja Wajdy – między innymi: „Polowanie na muchy”, „Krajobraz po bitwie”, ”Brzezina”, „Wesele”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”,”Danton”, „Dyrygent”, „Korczak”. Współpracowała również z Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Żuławskim, Januszem Morgensternem, Agnieszką Holland, Jerzym Hoffmanem, Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Majewskim, Juliuszem Machulskim, Andrzejem Barańskim, Janem Jakubem Kolskim, Piotrem Szulkinem czy Witoldem Adamkiem. To Ona podniosła zawód fotosisty do rangi sztuki.

Przedstawione w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego werki zostały osobiście wybrane przez Renatę Pajchel sprawującą opiekę merytoryczną nad wystawą. Według autorki „będzie to jej ostatni hołd, który chce złożyć Andrzejowi Wajdzie”.

Wystawa przygotowana zostanie w podwójnej polsko-angielskiej wersji językowej. Po premierze w Łodzi ruszy w swoją krajową i zagraniczną „podróż”.


Wystawa fotografii Renaty Pajchel odbywa się w ramach 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA