Monidła z kolekcji Władysława Grochowskiego

 • Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
  Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
 • Magia Dnia 2024
  Magia Dnia 2024
 • Julian Sojka - W ostatnim momencie
  Julian Sojka - W ostatnim momencie
 • MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej
  MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej

Artykuły

Monidła z kolekcji Władysława Grochowskiego

Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne oraz Arche S. A.

serdecznie zapraszają na wystawę fotograficzną z kolekcji Władysława Grochowskiego

„MONIDŁA”

W dniu 8 czerwca o godz. 17:00 do Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana,
ŁTF, Łódź, ul. Piotrkowska 102

https://fb.watch/5Uk11GEdhj/

https://youtu.be/C0cPuOE_f3Q

Kurator wystawy prof. Józef Robakowski

Wystawa towarzysząca obchodom jubileuszu 20-lecia Fotofestiwalu

Super akcentem jubileuszu będzie wystawienie publiczne kolekcji byłego studenta Szkoły Filmowej Pana Władysława Grochowskiego pt. MONIDŁA.
Co ciekawe ta kolekcja w swojej pierwszej wersji była wystawiana w tym samym miejscu chyba jak sobie przypominam w 1975 roku jako wydarzenie sensacyjne. Czy w tym roku Łodzianie uszanują ten niezmiernie oryginalny typ fotografii kreacyjnej?

Zamawianie i powstawanie „monideł” to ciekawy przypadek socjologiczno-społeczny. Szczególnie popularne było to w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Praktycznie w każdym domu w najważniejszym miejscu w salonie lub sypialni obok obrazów „świętych” musiało wisieć monidło.

Najczęściej były to portrety małżonków zwykle ślubne, ale zdarzały się też portrety pojedyncze lub grupowe.

Powstawały zwykle z różnych zdjęć wykonanych w różnych sytuacjach z których należało zrobić odświętny portret. Podczas „tworzenia” monidła spełniało się różne życzenia zamawiającego typu: założyć krawat i koszule, wprowadzić półkolor, włosy-fale, suknia z małym dekoltem, dorobić koraliki, bukiet róż, pana obniżyć, dodać włosy na łysince itp.

Zwykle idealizowano bohaterów. Było to spełnienie marzeń o pięknie. Ten zbiór monideł w większości wykonany był przez Spółdzielnię Pracy Foto „Zorza” w Lublinie. Akwizytorzy po całej Polsce chodząc od domu do domu zbierali zamówienia i przekazywali je do wykonania.

W latach dziewięćdziesiątych będąc wójtem w gminie Trzebieszów często bywałem w domach rolników, monidła w większości domów dalej wisiały na honorowych miejscach.

Aby pokazać jak powstały monidła w roku 1977 wykonałem domowym sposobem na ile mi pozwalała technologia i środki w nakładzie 3 egzemplarzy „Album zdjęć rodzinnych”

W konkursie „Złocisty Jantar” w Gdańsku praca ta otrzymała drugą nagrodę a prezentowany egzemplarz posiada pieczątkę „cenzury” o dopuszczeniu do rozpowszechniania.”

Władysław Grochowski