Belgitudes czyli Belgiem być

 • Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
  Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
 • „Autoportret w kwadracie 2024” /
  „Autoportret w kwadracie 2024” / "Self-portrait in a square 2024"
 • AKT
  AKT
 • Piotr Jabłoński
  Piotr Jabłoński
 • PUNCTUM 2023 OŁ ZPAF
  PUNCTUM 2023 OŁ ZPAF

Artykuły

Belgitudes czyli Belgiem być

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Belgitudes czyli Belgiem być" który odbędzie się 5 września o godzinie 18:30 w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 102.

Autorzy: 

Vincent Verhaeren, Isabel Wets, Krzysztof Szczurek, Anna Robazynski, Françoise Remy, Gaby Rehm, Barbara Harsch, Pascal Ducourant

Belgitudes czyli Belgiem być  

W Belgii, kraju dziesięć razy mniejszym od Polski, koegzystują trzy wspólnoty językowe: flamandzka, francuska i niemiecka.  Od wielu pokoleń Belgia gości też inne społeczności, jak na przykład Włochów, Marokańczyków, Polaków, a także instytucje europejskie. 

Czy w całej tej kosmopolitycznej mieszance istnieje belgijski duch? Trudno przekładalny termin „belgitude" ma ambicję streścić w jednym słowie kwintesencję belgijskości. Ale pojęcie to pozostaje rozmyte. Bo czym właściwie jest ? Postawą czerpiącego garściami z życia bon vivanta ? Autoironiczną postawą? Umiejętnością kompromisu? Surrealizmem? Kompleksem małego kraju? Dziennikarka Elodie Blogie daje zarys odpowiedzi: „Belg jest bon vivantem, który potrafi się śmiać z siebie samego i z surrealistycznych sytuacji tak typowych dla jego osobliwego kraju. Jest nieco zakompleksiony, ale jego umiejętność znajdowania kompromisu jest mimo wszystko podziwiana poza granicami Belgii!"