WOLNOŚĆ Kocham i rozumiem ?!

 • Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
  Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
 • Magia Dnia 2024
  Magia Dnia 2024
 • Julian Sojka - W ostatnim momencie
  Julian Sojka - W ostatnim momencie
 • MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej
  MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej

Artykuły

WOLNOŚĆ Kocham i rozumiem ?!

Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne
Krzysztof Ziętkowski
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy
„Wolność” w sobotę 7 października o godz. 16.52.
Do Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana, w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 102

Pomysłodawcą i organizatorem wystawy jest Krzysztof Ziętkowski, który przygotował prace wspólnie z przyjaciółmi: Bożeną Dąbrowską, Michałem Dziadeczkiem, Sławomirem Grzankiem, Marią i Mariuszem Lauksami, Zofią Szpakowicz, Dominiką Cybuch, Andrzejem Protasiukiem, Agnieszką Prusak, Agatą Rząsowską-Grabicką, Robertem Rzepińskim, Dariuszem Sebastiańskim, Urszulą Sobieszek, Iwoną Suszycką, Ireną Iris Szewczyk, Piotrem Tomczykiem i Piotrem Wypychem.

WOLNOŚĆ Kocham i rozumiem ?!

Wolność. Dla artysty to temat najłatwiejszy. A zarazem najtrudniejszy.
Przecież każde [szczere] dzieło sztuki jest [a przynajmniej powinno być] wyrazem niczym nieskrępowanej wolności tworzenia. Każde zdjęcie powinno więc, w zasadzie, mieć ’wolność’ w podtytule. Życie jest jednak dalekie od ideału.
Kiedy jednak zaczniemy się głębiej zastanawiać nad znaczeniem tego słowa, okaże się, że każdy z nas ma w sobie potrzebę innej wolności. Dla każdego znaczy ona coś innego.


Myśląc o wolności, niektórzy koncentrują się na pojedynczej osobie, na kwestiach dotyczących relacji jednostki z otaczającym światem. Inni - myślą raczej o sprawach znacznie szerszych, obejmujących relacje wręcz międzypaństwowe. Trudno o wspólny mianownik.
Przygotowując wystawę fotograficzną poświęconą wolności, warto więc wyznaczyć sobie jakieś granice. Krzysztof Ziętkowski zapraszając swoich przyjaciół do wzięcia udziału we wspólnym projekcie ’Wolność kocham i rozumiem?!’, zaproponował im przedstawienie zdjęć inspirowanych muzyką. Każdy z autorów miał przy tym całkowitą wolność [nomen omen ;-] wyboru piosenki czy też kompozytora muzyki.
Związek między sztukami obrazowymi a muzyką choć nieoczywisty jest bardzo głęboki. Nie przypadkiem recenzje audiofilskiego sprzętu w specjalistycznych magazynach opierają się na słownictwie pochodzącym wprost ze słownika fotografa.
Jaki jest efekt prac nad wspomnianym tematem? Zakres inspiracji muzycznych jest bardzo różnorodny. Na playliście towarzyszącej wystawie znajdziemy, między innymi, utwory Lecha Janerki, Obywatela G.C., Marii Peszek, Marka Grechuty, Wojciecha Młynarskiego, Tiltu, T-Love i Sztywnego Pala Azji. Mimo tego, a może właśni dzięki temu, prezentowana w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego wystawa jest zadziwiająco wspólna. Każdy z ’wykorzystanych’ muzyków jest bowiem artystą kompletnym i - z czym chyba wszyscy się zgodzimy - całkowicie wolnym i niezależnym. Wystawa mająca za temat wolność mogłaby być zbiorem estetyzujących zdjęć wolnym od bezpośrednich związków z czasem. Projekt ’Wolność kocham i rozumiem?!’ - właśnie dzięki wyborowi niektórych utworów muzycznych - jest jednak niesamowicie aktualny w naszej polskiej rzeczywistości AD 2023. Zwłaszcza na tydzień przed wyborami do parlamentu.

Zachęcam do obejrzenia. I do refleksji.
wojtek tkaczyński

Na ekspozycję składa się 69 prac wykonanych przez 18 autorów z różnych stron Polski. Myślą przewodnią każdej z nich jest "wolność". Inspiracją dla artystów były polskie piosenki.

Utwory i wykonawcy będący inspiracjami do fotografii:

„W szkole wolności” Wojciech Młynarski,
„Pół na Pół” i „Polska podzielona” BiG Cyc,
„Kocham wolność” Chłopcy z placu broni,
„Konstytucje” Lech Janerka,
„Szklana pogoda” Lombard,
„Wolność” Marek Grechuta,
„Sorry Polsko” Maria Peszek,
„Remedium” Maryla Rodowicz,
„Nie pytaj o Polskę” Obywatel G.C.,
„A ja nie” Robert Janowski (ze spektaklu Metro),
„Spotkanie z…” Sztywny Pal Azji,
„Mówię Ci że…”, „Jeszcze będzie przepięknie”, „Runął już ostatni mur” Tilt,
„To wychowanie” T-love,
„Jaki był ten dzień” Turbo.

W czasie wernisażu odtwarzane są w tle utwory stanowiące inspirację autorów. Stosowna umowa podpisywana jest z ZAIKS na czas ekspozycji wystawy. Posłuchajcie ponownie tych utworów i…
Niech każdy sam znajdzie tu swoją wolność w fotografiach, utworach muzycznych, słowach, liczbach i własnym życiu.

69 fotografii
18 autorów (9 kobiet, 9 mężczyzn)
17 piosenek
14 wykonawców
1 WOLNOŚĆ

Krzysztof Ziętkowski
Specjalne podziękowania dla dyrygenta chóru ,,Lutnia’’ w Zgierzu Pana Mariusza Lewego,

Wystawę będzie można oglądać w dniach 4-16.10.2023 r.