Julian Sojka - W ostatnim momencie

 • Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
  Warsztaty fotograficzne indywidualne i grupowe dla młodzieży i dorosłych
 • Magia Dnia 2024
  Magia Dnia 2024
 • Julian Sojka - W ostatnim momencie
  Julian Sojka - W ostatnim momencie
 • MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej
  MISTRZOWSKIE WARSZTATY – Zbigniew Wichłacz – Człowiek w przestrzeni miejskiej

Artykuły

Julian Sojka - W ostatnim momencie

Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne
Zapraszamy do Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana, Łódź, ul. Piotrkowska 102 na wystawę fotografii Juliana Sojki pt. „W ostatnim momencie”.

Wystawa jest prezentowana w dniach 26 marca - 8 kwietnia 2024 r.

Serdeczni zapraszamy na finisaż wystawy oraz spotkanie z autorem zdjęć odbędzie się w dniu 5 kwietnia 2024 r. o godz. 18.30

Julian Sojka urodził się w 1986 roku w Łodzi, mieście w Polsce znane z bogatej historii i kultury. W trakcie nauki w szkole średniej początkowo dążył do kariery w architekturze. Jednakże zainteresował się zawodem operatora kamery, którym był jego ojciec, zmieniając kierunek na rok przed maturą

Julian rozwinął pasję do fotografii podczas trzech lat nauki w prestiżowej Szkole Filmowej w Łodzi. Jego styl jest mocno związany z przemianami kulturowymi w Polsce na początku lat 90. oraz bogatym dziedzictwem Łodzi. Kontynuował swoją miłość do opowiadania historii za pomocą obrazów, zdobywając tytuł magistra sztuki w dziedzinie kinematografii w tej samej uczelni. Doświadczenie edukacyjne poszerzyło jego zdolności techniczne i zrozumienie języka wizualnego, co doprowadziło do jego ukończenia studiów w 2016 roku.

 

 

Julian doskonalił swoje rzemiosło przez lata akademickie, ucząc się konstruowania narracji przez obiektyw. Jego fotografie uchwyciły nie tylko elementy wizualne, ale także głębokie emocjonalne niuanse i ludzkie doświadczenia, co oznaczało początek jego eksploracji mocy opowiadania historii wizualnych.

 

Od 2006 roku Julian pracuje jako fotoreporter. Rozpoczął karierę w lokalnej filii "Gazety Wyborczej", ogólnopolskiego dziennika. Później współpracował z agencją "East News". Jego zdjęcia, które uchwyciły znaczące wydarzenia, takie jak pogrzeb Lecha Kaczyńskiego w 2010 roku i deklaracja niepodległości Kosowa w 2008 roku, były prezentowane na znanych platformach takich jak Reuters i Agence VU.

 

Praca Juliana, ukazująca istotę ludzkiego doświadczenia, była prezentowana w publikacjach takich jak NatGeo, Przekrój, Wprost, Polityka, Press, Duży Format i wielu innych, zarówno w formie drukowanej, jak i cyfrowej. Pomimo braku nagród, jego zaangażowanie w rzemiosło jest ewidentne.

 

Oprócz ambicji dziennikarskich, Julian brał udział w wystawach zbiorowych i publikacjach albumów fotograficznych, pokazując swoje zaangażowanie i specyficzny styl.

 

Jego artystyczna podróż była głęboko wpływana przez różnorodnych twórców. Czerpie inspirację z wizji filmowej Andrieja Tarkowskiego i Krzysztofa Kieślowskiego, kinematografii Rogera Deakinsa, Witolda Sobocińskiego i Jerzego Wójcika, jak również romantycznych krajobrazów Williama Turnera i impresjonistycznej magii Claude'a Moneta. W fotografii, przejmująca praca Krzysztofa Millera, Jamesa Nachtweya, Henriego Cartier-Bressona i Andrzeja Jałosińskiego znacząco ukształtowała jego styl.

 

Łącząc swoją miłość do kinematografii i fotografii, Julian stara się tworzyć przekonujące narracje, które odzwierciedlają jego unikalną perspektywę, uchwycenie opowieści między widzem a światem. Z niemal dwudziestoletnim doświadczeniem, jego prace zostały opublikowane na różnych platformach drukowanych i cyfrowych na całym świecie.

 

Julian Sojka nadal przesuwa granice opowiadania historii wizualnych. Jego droga od zostania fotografem po dni w Szkole  Filmowej w Łodzi była oznaczona oddaniem, poświęceniem i nieustającą miłością do swojego rzemiosła. Niezmienny w swojej pasji do opowiadania historii wizualnych, Julian nadal angażuje się w narracje, które rezonują z ludzkim doświadczeniem, podtrzymując jego ciągłą rozmowę ze światem.

 

www.juliansojka.com

www.instagram.com/sojkajulian